Huawei sapo ka zbuluar telefonët e rinj, Huawei P30 dhe Huawei P30 Pro – me një variant të tretë që pretendohet të jetë në ekip.

Telefonët e rinj mburren me një sistem kamerash të përmirësuar që ofron zmadhim më të madh optik, ngarkim elektrik pa tela dhe një ekran pa korniza.

Kur u pyetën pse Huawei mori vendimin për të mos përfshirë mbështetjen për 5G në raundin e fundit të telefonave anësorë, CEO i Departamentit të Konsumatorit, Richard Yu, tha se kompania “e konsideron” shtimin e veçorisë në telefonin e ardhshëm Mate.

Pasardhësi i Mate 20 Pro, i cili ka gjasa të lansohet në tetor, mund të mbështesë rrjetet mobile të gjeneratës së ardhshme.

Kjo është për shkak se CEO Richard Yu beson se 5G do të jetë në punë deri në atë kohë, “gati për serinë e Mate”. /Telegrafi/