Ndërsa shkencëtarët vazhdojnë të kërkojnë një mënyrë për ta bërë jetën më të gjatë, disa njerëz tashmë e kanë gjetur sekretin për të jetuar mbi 100 vjet. Për këta njerëz, mosha nuk ka rëndësi, dhe ata vazhdojnë të gëzojnë jetën e tyre edhe pas moshës 100. Besohet se njerëzit krijues jetojnë një jetë të gjatë, të ndritshme, por të shkurtër. Por njerëzit nga ky artikull dëshmojnë qartë se e kundërta është e vërtetë.

Bright Side ka zbuluar sekretet e jetëgjatësisë prej aktorëve më të vjetër dhe aktoret të cilët janë ende gjallë dhe optimiste.

1. Diana Serra Cary, 100 vjeçe

Kjo aktore u bë e njohur gjatë epokës së filmave të heshtur. Ajo njihej nën pseudonimin Baby Peggy. Në vitin 1925, karriera e vajzës ndaloi për shkak të konfliktit midis babait të saj dhe producentit të saj. Në atë kohë, prindërit e saj kishin shpenzuar të gjitha paratë dhe nuk kishin kursyer asgjë për arsimin e saj. Në vitin 1938, aktorja ndaloi karrierën e saj dhe filloi të shkruante libra dhe krijoi familje.

“Unë ndjek një dietë të ekuilibruar dhe e mbaj veten të shëndetshme. Kam një shtëpi me një bibliotekë të bukur. Por më e rëndësishmja, unë kam një familje të dashur: një djalë dhe një mbesë që më japin ngrohtësinë. Mendoj se ka qenë një pjesë e madhe e jetëgjatësisë time”, thotë aktorja.

2. Ruth Anderson, 100 vjeçe

Ruth Dusty Anderson filloi karrierën e saj si një modele dhe më vonë si aktore e filmave. Ajo e bëri shtatë filma dhe përfundoi karrierën e saj në vitin 1951, kur vendosi të shpenzojë gjithë kohën e saj me familjen dhe burrin, një regjisor i famshëm dhe skenarist, Jean Negulesco. Familja u shpërngul në jug të Spanjës ku Dusty jetoi gjithë jetën e saj deri në vdekjen e burrit në vitin 1993. Në vitet e fundit, aktorja preferon të qëndrojë larg syrit publik dhe të mos ndajë detajet e jetës së saj personale.

3. Suzy Delair, 101 vjeçe

Kjo aktore dhe këngëtare e famshme franceze u shfaq në më shumë se 30 filma dhe përfundoi karrierën e saj më 1976. Tani, Susy jeton në një shtëpi pleqsh në Paris, ajo duket e mrekullueshme dhe ende merr letra nga tifozët e saj të shumtë.

Sekreti i shëndetit të saj dhe jetëgjatësia është jashtëzakonisht i vështirë. Ajo thotë: “Unë nuk kam një minutë të vetme për veten! Iu përgjigjem letrave, shkruaj libra, punoj për Universalin ku publikohen CD-të me këngët e mia. Çdo verë, shkoj në Brittany me pushime. Dhe para pushimeve, më duhet të përgatis gjithçka”.

4. Earlston J. Cameron, 101 vjeç

Kur luajti në “Pool of London” në vitin 1951, Earl u bë i pari aktor i zi që u shfaq në një rol udhëheqës në një film anglez. Ai bëri më shumë se 70 filma. Me gjithë moshën e tij të vjetër, ai ende vazhdon të marrë pjesë në filma. “E dua jetën time dhe nuk jam ende në pension”, thotë Cameron. Aktori praktikon Besimin Bahá’í që do të thotë se ai nuk mund të pijë alkool fare.

5. Julie Gibson, 105 vjeçe

Më 6 shtator 2018, kjo aktore amerikane mbushi 105 vjet dhe është aktorja më e vjetër në botë. Gibson e kaloi gjithë jetën duke punuar në prodhimin e filmave dhe në radio dhe kurrë nuk kishte fëmijë. Julie ka bërë 27 filma dhe ka dalë në pension në vitin 1984. Sot nuk ka shumë informata për aktoren dhe ajo është shumë private.

6. Marsha A. Hunt, 101 vjeçe

Kjo aktore amerikane filloi karrierën e saj të filmit kur mori rolin udhëheqës në moshën 18 vjeçare. Në jetën e saj të gjatë, Marsha ka bërë më shumë se 100 filma. Së bashku me kinemanë, Hunt ishte i interesuar në çështjet sociale. Për shkak të aktiviteteve të saj politike, Hollywoodi e listoi atë në listën e zezë. Kjo e bëri më të vështirë karrierën e Marshas e cila çoi në një zvogëlim gradual të punës në fund të viteve ’40.

Aktorja ndan sekretin e saj të jetëgjatësisë duke thënë: “Unë jam optimiste e lindur. Mendoj se pala e ndritur gjithmonë më bëri thirrje për të parë më shumë se errësirën. Unë kam qenë e bekuar. Unë kurrë nuk e kuptova pse. Por unë e kam dhe dua që fati ta di se jam mirënjohëse!”

7. Fay McKenzie, 101 vjeçe

Vajza e dy aktorëve filloi karrierën e saj në një film të heshtur, kur ishte vetëm një fëmijë. Pas një kohe, Fay mori një pushim nga karriera për të rritur fëmijët e saj. Aktorja më vonë mori shumë role mbështetëse dhe luajti në seri të ndryshme televizive. McKenzie pranon se ajo ka qenë gjithmonë mirënjohëse për fatin se gjithçka që ka ndodhur me të dhe ajo buzëqesh shumë. Ndoshta kjo është arsyeja pse ajo e do jetën e saj aq shumë.

8. Kirk Douglas, 102 vjeç

Aktori (i cili u propozua për një ‘Oscar’ tri herë) u lind në vitin 1916 në një familje me emigrantë rusë. Issur Danielovitch Demsky ndryshoi emrin e tij në Kirk Douglas kur ishte një student. Ai shërbeu në marinë dhe kur u kthye, ai filloi të punojë në karrierën e tij të aktrimit. Ai bëri 222 filma dhe i fundit i tij u lirua në vitin 2008. Ai ka bërë punë bamirësie gjatë gjithë jetës së tij.

Aktori thotë se sekreti kryesor i jetëgjatësisë së tij është jeta e tij e lumtur familjare. Ai shpjegoi: “Ne jemi shokë shpirti. Unë mendoj se martesa jonë e madhe dhe bisedat tona të gjata në errësirë më kanë lejuar të jetoj aq gjatë”.

9. Norman Lloyd, 104 vjeç

Karriera e Norman Lloyd ka vazhduar për gati 80 vjet dhe ky fakt e bën Normanin si aktorin më të vjetër dhe njeriun më të vjetër të punës në botë. Ai bëri më shumë se 60 filma dhe shfaqje. Aktori jetoi me aktoren e ‘Broadway’, Peggy Craven për 75 vjet, duke e bërë martesën e tyre më të gjatë në historinë e Hollywoodit.

Kur u pyet për jetëgjatësinë e tij, ai shaka me shaka tha: “Vetëm me fat!”.

10. Olivia de Havilland, 102 vjeçe

Olivia de Havilland ishte një nga aktoret më të njohura të epokës së artë të kinemasë dhe ajo ka 2 çmime ‘Oscar’. Që sot, ajo është 102 vjeçe. Olivia portretizoi Melanie Hamilton në “Gone With the Wind”, e cila ishte një nxitje e madhe për karrierën e saj. Olivia ishte gruaja e parë që shërbeu si kryetare e jurisë së Festivalit të Filmit në Kanë.

Në moshën e saj të vjetër, ajo lexon shumë edhe pse nuk mund të shoh mirë, dhe jep shumë intervista dhe përgjigjet në e-mail. Ajo beson se gjërat më të rëndësishme në jetë janë dashuria, qeshja dhe mësimi i gjërave të reja gjatë gjithë kohës. /Telegrafi/