Bayern Munichu ka fituar me rezultat të thellë 5-0 ndaj Borussia Dortmundit në ndeshjen derbi të javës së 28-të në Bundesliga.

Bavarezët i janë kthyer fitores në kampionat duke mposhtur thellë Dortmundin dhe duke marrë pozitën e parë në tabelë.

Golat në këtë fitore të madhe të Bayernit u shënuan nga Mats Hummels (10′), Robert Lewandowski (17′, 89′), Javi Martinez (41′) dhe Serge Gnabry (43′).

Lojtari më i vlerësuar i kësaj ndeshje ishte pikërisht sulmuesi polak Lewandowski, i cili u vlerësua me notë 9.4.

Në anën tjetër, nota më e ulët shkoi për mbrojtësin mysafir Dan-Axel Zagadou që u notua me 4.5.

Bayern:

Dortmund:

/Telegrafi/